Öfke Denetim Sorunu Nedir?

  Öfke normal ve sağlıklı bir duygudur. Ancak, onu kontrol altında tutmayı başaramazsanız, bu günlük yaşamınızda ve ilişkilerinizde ciddi bir sorun oluşturabilir. Her insan öfkeye fiziksel bir reaksiyon verir. Bedeninizin size söylediklerinin farkında olun ve kendinizi sakinleştirmek için adım atın. Öncelikle bedeninizden gelen işaretleri tanımaya çalışın. Örneğin kalbiniz daha hızlı atıyor, nefesiniz sıklaşıyor olabilir. Omuzlarınızdaki gerginlik veya yumruklarınızı sıkıştırma gibi diğer işaretleri fark edebilirsiniz. Eğer bu işaretleri fark edebilirseniz (ve bu işaretlerle birlikte kontrolü kaybetme geçmişiniz de varsa) bu durumdan kurtulabilirsiniz.

  Öfke kontrolu sağlayan yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir.

 • 10'a kadar saymak sakinleşmeye zaman tanır, böylece daha net düşünebilir ve ani harekete geçme dürtüsünün üstesinden gelebilirsiniz.
 • Kızgın hissettiğinizde normalden daha fazla nefes alırız. Nefesi aldığınızdan daha uzun sürede nefesinizi verin ve nefes verirken rahatlamaya çalışın.   
 • Doğru nefes alıp vermek sizi etkili bir şekilde sakinleştirecek ve daha net düşünmenizi sağlayacaktır.
 • Egzersiz ve spor stresin azalmasına katkıda bulunarak öfke kontrolüne yardımcı olabilir.  Koşu, yürüyüş, yüzme, yoga ve meditasyon gibi etkinliklerden fayda görebilirsiniz.      
 • Sevdiğiniz insanlarla keyifli zaman geçirme stresinizi azaltabilecek etkinliklerden biridir. 
 •  Rahatlamak için düzenli olarak kendinize zaman ayırın ve yeteri kadar uyumaya özen gösterin.
 •  Uyuşturucu ve alkolün öfke sorunlarını daha da kötüleştirebileceğini unutmayın.
 • Yaratıcılık iyidir. Yazma, müzik yapma, dans etme veya boyama, gerginliği azaltarak öfkeyi azaltabilir.

  Eğer bu yöntemler yeterli gelmiyorsa bir psikiyatrist ya da psikoterapist ile görüşmek faydalı olacaktır. Nasıl hissettiğinizden bahsedebilmek ve duygularınızı tartışmak yararlı olabilir ve durum hakkında farklı bir perspektiften bakmanıza yardımcı olacaktır. Uzun vadede öfke kontrolü için ise öfkenizi bir kez kontrol edebilmeyi öğrendikten sonra genel anlamda bununla nasıl baş edebileceğiniz konusunda yeni stratejiler geliştirmenizi sağlayacaktır.

  Keskin sirke küpüne zarar !

  Öfke ne zaman bir sorun haline gelir? Hepimiz zaman zaman öfkemizi kontrol etmekte zorlanabiliriz. Ancak öfkenin sizin için bir sorun haline geldiğine dair işaretler şunlar olabilir:

 1. Öfkenizi kontrol edemediğinizi hissediyorsanız veya öfkenin hayatınızı kontrol ettiğini düşünüyorsanız
 2. Öfkenizi şiddet veya kendinize zarar verme gibi yararsız veya yıkıcı davranışlarla ifade ediyorsanız.
 3. Davranışlarınızın kötüye gitmesinden endişe ediyorsanız ve bunların insanlara zarar verebileceğinden korkuyorsanız.
 4. Öfkeniz ilişkilerinize, işinize, okul çalışmalarınıza veya hobilerinize olumsuz bir etki yapıyorsa
 5. Öfkeniz sık sık etrafınızdaki insanları incitiyor, korkutuyor veya üzüyorsanız
 6. Öfkeniz nedeniyle günlük yaşamınıza devam etmekte zorlanıyorsanız
 7. Sürekli olarak öfkenizi ve öfkeli olduğunuz konuları düşünüyormuş gibi hissediyorsanız
 8. Sık sık pişmanlık duyduğunuz şeyler yapma veya söyleme eğiliminiz varsa, sık özür dilemek zorunda kaıyorsanız
 9. Öfkeniz genel zihinsel ve fiziksel sağlığınıza olumsuz etki ediyorsa
 10. Öfkeniz sizi düzenli olarak kendiniz veya yaşamınız hakkında daha kötü hissettiriyorsa
 11. Öfkeniz sırasında yaptıklarınızı veya söylediklerinizi hatırlayamıyorsanız
 12. Öfkenizle başa çıkmak için alkol veya uyuşturucu maddeler kullanıyorsanız

  Bu işaretler, öfkenizin kişisel yaşamınıza, ilişkilerinize ve genel refahınıza olumsuz bir şekilde etki ettiğini gösteriyor olabilir. Eğer bu işaretler sizin için geçerliyse, profesyonel yardım almak veya öfke yönetimi stratejileri geliştirmek için bir psikiyatri uzmanına başvurmanız gerekebilir.

  Terapide bazen ilaç tedavisi kullanırız, ilaç tedavisine ek olarak yaptığımız çalışmalarda öfkenin fiziksel belirtilerini tanımanız bu belirtileri fark etmeniz, öfkeniz tırmanmadan önce ele almanıza yardımcı olabilir. Sizi öfkelendiren durumları ve koşulları anlamanıza yardımcı olunur. Öfkenizi besleyen negatif düşünce kalıpları sorgulanır, diğerlerini suçlamak veya "her zaman" ve "asla" gibi aşırı dil kullanmak gibi.. Bunları daha dengeli ve yumuşak terimler ve tutumlarla değiştirme üzerine çalışılır. Psikoterapi iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Öfkeyi daha iyi yönetmenize yardımcı olabilecek genel yaşam kalitenizi iyileştirmek için adımlar atmanızı sağlar.

  Öfkeniz bazen küçük aile ve arkadaş toplumunuz veya geniş toplumunuzdaki sorunlardan kaynaklanabilir. Öfkenizi olumlu bir değişime yönlendirmeyi hedefleyebilirsiniz. Harekete geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir
somatizasyon-bozuklugu-nedir

Somatizasyon Bozukluğu Nedir?

Somatizasyon Bozukluğu, psikiyatrik bir rahatsızlık olarak kabul edilen ve bir grup insanı etkileyen bir durumdur. Bu kişiler, fiziksel sağlık sorunları yaşadıklarını hissederler...
sizofreni

Şizofreni

Şizofreni kişinin algılamasını, düşünmesini, duygularını, hareketlerini, dikkatini, yargılamasını etkileyen bir hastalıktır....
yas-ve-matem

Yas ve Matem

Yas ve matem, kayıp yaşayan bir kişinin karmaşık duygusal tepkilerini içeren bir süreçtir. Bu tepkiler, birinin sevdiklerini kaybetmesi, bir ilişkinin sona ermesi, bir işi kaybetmesi veya ciddi bir hastalıkla başa çıkmak zorunda kalması gibi çeşitli kayıplara tepki olarak ortaya çıkabilir....